Periodontitas

Dantenų pažeidimo tipai

Dantenų gydymas
Dantenų gydymas

Dantenos kraujuoja, dantys laisvi ir blogas kvapas.

Tai nėra skorbutinė XV amžiaus jūreivių epidemija. Tai šiuolaikinė periodontito liga. Gingivitas, periodontitas ir periodonto ligos šiuo metu yra dažniausios periodonto ligos. Dauguma suaugusiųjų turi tam tikrą šių ligų formą.

Kas yra periodontas?
Periodontas yra audinių kompleksas, kuris supa dantį ir užtikrina jo fiksaciją žandikaulio kauluose. Šis kompleksas apima dantenas, periodonto raiščius, jungiančius danties šaknį su kaulo lizdu, žandikaulio kaulų alveolinius procesus ir danties šaknies cementą. Esant atskiroms ligoms, gali būti paveikti tiek atskiri periodonto audiniai, tiek visas jų kompleksas.

Gingivitas ir periodontitas
Dantenų uždegimas (dantenų uždegimas) ir periodontitas (periodonto audinių uždegimas) yra dvi tarpusavyje susijusios ligos formos, nes uždegiminis procesas pirmiausia vyksta dantenų audinyje ir palaipsniui dalyvauja likusios periodonto struktūros. Dažniausiai jie išsivysto esant dantų akmenims, dentoalveolių anomalijoms, dantų protezavimo defektams ir yra netinkamos burnos higienos (netaisyklingo ar netinkamo dantų valymo ir kt.) rezultatas.

Kaip pasireiškia periodonto liga?
Periodonto liga yra distrofinis procesas periodonto audiniuose, kurio priežastis šiuo metu nėra žinoma. Liga vystosi lėtai ir pasireiškia, visų pirma, apnuoginant dantų šaknis.

Kas dalyvauja periodonto ligų gydyme?
Periodonto ligų diagnozę ir gydymą tvarko * periodontologas **. Šiuolaikinė odontologija turi didelį periodonto ligų gydymo metodų arsenalą, pradedant higienos priemonėmis ir baigiant kineziterapija. Tačiau protingiausia nelaukti ligos pasirodymo, bet užkirsti kelią jos vystymuisi. Geriausios periodonto ligų prevencijos priemonės yra kruopštus kasdienis dantų valymas ir reguliarūs (bent 2 kartus per metus) apsilankymai pas odontologą.

Šaltiniai:

  • Genchi G., Sinicropi MS., Lauria G., Carocci A., Catalano A. The Effects of Cadmium Toxicity. // Int J Environ Res Public Health – 2020 – Vol17 – N11 – p.; PMID:32466586
  • Lindson-Hawley N., Hartmann-Boyce J., Fanshawe TR., Begh R., Farley A., Lancaster T. Interventions to reduce harm from continued tobacco use. // Cochrane Database Syst Rev – 2016 – Vol10 – NNULL – p.CD005231; PMID:27734465