Danties skausmas

Dantų skausmo priežastys

Kas yra danties skausmas, kiekvienas iš mūsų žino iš pirmų lūpų. Skaudantis, ūmus, užsitęsęs, pulsuojantis, stiprus – jis gali būti kitoks ir ne visada sukeliamas ėduonies. Kai kreipiamės į patyrusį specialistą, jis klausia apie dantų skausmo pobūdį. Tai padeda gydytojui išsiaiškinti, kodėl skauda dantį ir ar su juo susijęs diskomfortas. Kaip susidoroti su dantų skausmu ir kodėl jis atsiranda, mes išsamiai aprašysime šiame straipsnyje.

Dantų skausmas ne visada susijęs su dantų ėduonimi. Nemalonūs pojūčiai gali pasireikšti dantų šaknį supančių audinių uždegimu, dantenų ligomis, taip pat žandikaulio sinuso uždegimu ir kai kuriomis neurologinio pobūdžio ligomis. Bet kadangi užverdami dantis ar valgydami patiriame stiprų skausmą, esame įsitikinę, kad skauda būtent juos.

Dantų skausmas

Pagal dantų skausmo pobūdį odontologas gali nustatyti jo priežastį:

 1. Kariesas
  Kai dantyje atsiranda ertmė, skausmas yra susijęs su tuo, kad emalis yra sunaikintas ir procesas pereina į jautresnį dentiną. Kuo stipresnis skausmas nuo saldaus, šalto, rūgštaus, tuo daugiau dentino jau sunaikinta. Po pirmųjų nemalonių pojūčių kreipkitės į odontologą.
 2. Pulpitas
  Nemalonius pojūčius sukelia minkštųjų danties audinių – minkštimo – uždegimas. Paprastai sergant pulpitu mes patiriame skaudantį skausmą, kuris gali būti žymiai stipresnis vakare ir naktį.
 3. Periodontitas
  Labai stiprus skausmas atsiranda, kai liežuvis kanda ir paliečia dantį, paūmėjimo metu neįmanoma net uždaryti burnos. Tai ženklas, kad audinys, supantis danties šaknį, tapo uždegimas ir pradeda atsirasti pūliai. Šioje situacijoje, žinoma, skauda ne dantį.
  Ankstyvosiose stadijose kariesas naikina tik emalį, todėl nemalonių pojūčių galime nejausti.

Ką daryti, jei skauda dantį

Visi supranta, kad jei dantį skauda labai stipriai, turėtumėte nedelsdami kreiptis pagalbos į odontologijos kliniką. Po išsamaus tyrimo specialistas nustatys tikslią dantų skausmo priežastį ir parengs gydymo planą.

Kai skauda dantį, tačiau nėra galimybės nedelsiant susitarti su odontologu, galite pabandyti laikinai numalšinti skausmą arba jį palengvinti. Tam jums reikia:

pašalinkite maisto likučius
skaudantį dantį praskalaukite sodos tirpalu kambario temperatūroje
nekramtykite skaudamos pusės
venkite kieto, karšto, šalto, saldžiarūgščio maisto
nedarykite šildančių kompresų, nes jei skauda dantį, patinęs skruostas ar dantena, tokia procedūra gali tik pabloginti situaciją